Από όποια πλευρά κι αν το δει κανείς, η επίδειξη για τη συλλογή Φθινόπωρο/Χειμώνας 2018 του ιταλικού οίκου Gucci στο πλαίσιο της Εβδομάδας Μόδας στο Μιλάνο, ήταν τρομακτική. Κυρίως όμως σοκαριστική.
Όσοι είναι φαν των ταινιών τρόμου, σίγουρα ενθουσιάστηκαν όταν είδαν τα μοντέλα να κάνουν πασαρέλα κραδαίνοντας τα ομοιώματα των κεφαλιών τους. Οι υπόλοιποι θα εξεπλάγησαν μάλλον δυσάρεστα.
A model presents a creation by Gucci during the women’s Fall/Winter 2018/2019 collection fashion show in Milan, on February 21, 2018. / AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE
Ο σχεδιαστής Alessandro Michele σκηνοθέτησε μια επίδειξη με τα μοντέλα του διάσημου οίκου να κρατούν στα χέρια τους ομοιώματα των ίδιων των κεφαλιών τους, χαμαιλέοντες, δράκους, ακόμη και φίδια.
Για τα ομοιώματα, ο Ιταλός σχεδιαστής συνεργάστηκε με το εργοστάσιο τεχνολογίας-τεχνικής Makinarium, με έδρα στη Ρώμη. Και σαν να μην έφθανε αυτό, πολλά από τα μοντέλα εμφανίστηκαν στην πασαρέλα με αντίγραφα των ματιών τους στο μέτωπό τους.
A model presents a creation by Gucci during the women’s Fall/Winter 2018/2019 collection fashion show in Milan, on February 21, 2018. / AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE
Το «τρίτο μάτι», οι δράκοι και τα φίδια συμπλήρωναν το παζλ της πρωτότυπης συλλογής ρούχων του διάσημου οίκου Gucci,όπως γράφουν τα περισσότερα δημοσιεύματα των ξένων ΜΜΕ.
A model presents a creation by Gucci during the women’s Fall/Winter 2018/2019 collection fashion show in Milan, on February 21, 2018. / AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE
Μπορεί, μέχρι στιγμής, να μην υπάρχουν αντιδράσεις από την πλευρά των θεατών, όμως σίγουρα εξεπλάγησαν με τα όσα είδαν.
A model presents a creation by Gucci during the women’s Fall/Winter 2018/2019 collection fashion show in Milan, on February 21, 2018. / AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE
Επιλεξτε να γινετε οι πρωτοι που θα εχετε προσβαση στην Πληροφορια του Stranger Voice
Θελεις να κανεις ενα δωρο στον εαυτο σου;
Δες την Κατηγορια με τα προιοντα μας
Μαλλον εχουν στερεψει απο ιδεες και κανουν αυτες τις αηδειες. Εμενα ομως η μουσικη στην αρχη, κατι μου θυμιζε. Που θα παμε. Θα μας τα επιβαλλουν και αυτα
Η αηδία και η γελοιότητα σε όλο μεγαλείο της και σε υπερθετικό βαθμό !! αυτά τα συχάματα της υποτίθεται μόδας όχι δεν θα ήθελα να τα αγοράσω όχι να τα δω αλλά ούτε καν να χέσω επάνω τους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΡΕ ΟΥΣΤ ………………