Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Στην πρόσφατη συνάντησή τους στη θερινή κατοικία του κ. Μακρόν στο Μπεργανσόν, οι ηγέτες Γερμανίας και Γαλλίας, Άνγκελα Μέρκελ και Εμμάνουελ Μακρόν, αναφέρθηκαν στις «εντάσεις» και τις «συγκρούσεις» στην Ανατολική Μεσόγειο. Μερίδα του εγχώριου τύπου χαιρέτισε τις δηλώσεις αυτές, ότι οι Ευρωπαίοι εταίροι μας έστειλαν «σαφές μήνυμα» στην Τουρκία.
Πιθανόν, αυτό που ενθουσίασε τόσο τα εγχώρια καθεστωτικά ΜΜΕ να ήταν οι γενικόλογες αναφορές των δύο ηγετών στον «σεβασμό της κυριαρχίας» ή η κάπως πιο «τολμηρή» έκφραση της κ. Μέρκελ που χαρακτήρισε ως «επίθεση» τις ενέργειες της Τουρκίας. Ακόμα όμως και αυτός ο χαρακτηρισμός, δεν εμπόδισε την κ. Μέρκελ να κρατήσει ίσες αποστάσεις ανάμεσα σε επιτιθέμενο και θύμα, τονίζοντας την ανάγκη για διάλογο και διαπραγματεύσεις μεταξύ των «εμπλεκομένων».
«Δεν θα δεχθούμε επιθέσεις εναντίον της κυριαρχίας χωρών μελών. Πιστεύουμε ότι τα προβλήματα πρέπει να επιλύονται μέσω του διαλόγου και όχι μέσω της κλιμάκωσης και της έντασης και αυτό ισχύει για όλους τους εμπλεκόμενους», είπε η κ. Μέρκελ.
Το ποιο μπορεί να είναι το περιεχόμενο ενός διαλόγου μεταξύ επιτιθέμενου και θύματος, έρχεται να το διευκρινίσει δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας ΤΑΖ. Σύμφωνα με αυτό, «η Ελλάδα πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να κάνει συμβιβασμούς, έχοντας την κάλυψη της ΕΕ και κυρίως της Γαλλίας. Αυτό είναι που κάνει την κατάσταση τόσο επικίνδυνη.» Και συνεχίζει, λέγοντας ότι οι «συγκρούσεις» μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας «δεν μπορούν να επιλυθούν υποχωρώντας απλώς, όπως κάνει η ελληνική κυβέρνηση, μέχρι τις δήθεν νόμιμες θέσεις της, που υποτίθεται ότι καλύπτονται από το Δίκαιο της Θάλασσας. Πρώτον, τα κυριαρχικά δικαιώματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα και δεύτερον, οι νομικές λύσεις είναι μόνο τότε πιθανές όταν και τα δύο μέρη έχουν την πολιτική βούληση να συμφωνήσουν.» Με δυο λόγια, για να βρεθεί λύση, η Ελλάδα πρέπει να υποχωρήσει πέρα από τις νόμιμες θέσεις της και να μη βασίζεται στην υποστήριξη των «εταίρων» μας στην ΕΕ!
Δεδομένου ότι:
Καλούμε τον ελληνικό λαό να αντιδράσει άμεσα και να απορρίψει κάθε διαπραγμάτευση με την Τουρκία και κάθε επέμβαση της Γερμανίας, και οποιουδήποτε τρίτου κράτους, στις εσωτερικές μας υποθέσεις.
Η παρέμβαση της Γερμανίας σε θέματα εσωτερικής δικαιοδοσίας είναι παράνομη, σύμφωνα με τον Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών. Τέτοιο δικαίωμα παρέμβασης δεν έχει ούτε ο ΟΗΕ κατά άρθρο 2 παρ. 7 του Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών. Επίσης η Γερμανία με την παραπάνω παρέμβασή της παραβιάζει την αρχή της κυρίαρχης ισότητας όλων των κρατών – μελών του ΟΗΕ, σύμφωνα με το άρθρο 2 και 3 του Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών.
Καλούμε επίσης τον ελληνικό λαό να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι «υποχωρήσεις» που μας ζητά να κάνουμε η Γερμανία. Για διευκόλυνση, θα τις συνοψίσουμε εδώ, και μας συγχωρείτε για την εκτενή αναφορά σε άρθρα και διατάξεις, αλλά, ως εδώ και μη παρέκει!
Το γερμανικό κράτος ζητά από το ελληνικό κράτος να μην εφαρμόσει τις διατάξεις της Σύμβασης για το Δίκαιο της Θάλασσας (ΣΔΘ) του 1982, σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του ελληνικού παράκτιου κράτους, ως κράτους – μέλους αυτής της Σύμβασης.
Δηλαδή:
Ενόψει της ψηφοφορίας στη Βουλή την Πέμπτη 27/8 των συμφωνιών που σύναψε η κυβέρνηση της ΝΔ με την Ιταλία και την Αίγυπτο, υπενθυμίζουμε στους Έλληνες βουλευτές ότι η εκχώρηση εδαφικής κυριαρχίας και κυριαρχικών δικαιωμάτων συνιστά εσχάτη προδοσία, γεγονός που θα φροντίσουμε να μην περάσει ούτε απαρατήρητο, αλλά ούτε και ατιμώρητο!
Αθήνα, 24 Αυγούστου 2020
Η Πολιτική Γραμματεία του ΕΠΑΜ
Επιλεξτε να γινετε οι πρωτοι που θα εχετε προσβαση στην Πληροφορια του Stranger Voice
Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Θελεις να κανεις ενα δωρο στον εαυτο σου;
Δες την Κατηγορια με τα προιοντα μας
germanboy erxetai h tsapou.emeis tha fytepsume kamia ntomata.mono patata de geinetai gia 80 mil.οσον αφορα τις τουρκικες θεωριες για το παραδοξο των ελληνικων νησιων ειναι επησης παραδοξο και μια χωρα να εκτεινεται μεταξυ 2 ειπηρων.συνδιαχειρηση και στην διωρυγα .αμ πως? e mpatrzanak carapalo tramba.h kυπρος κειτεται μακραν η ινστανμπουλ ομως ειναι κοντα.δεν λεω να την παρουμε ]] αλλα εγκαταστασεις στρατηγηκης μπορουμε να βομβαρδισουμε ενω ο μονγολ φτανει μεχρι καβαλα]] .. γαμω και τον γαλλο .σιγα την βοηθεια.ασε δε θελουμε .germanmongoloid.
Οταν καπιοι σαν και μενα φωναζουμε δρομο απο ευρο και εε 10 χρονια τωρα καπιοι μας λεγανε γραφικους.
Η ναζιστικη εε που φτιαχτηκε απο τους εβραιους τραπεζιτες οπως και ο κουμουνισμος μας πηρε οτι παραγωγη ειχαμε μας καταστρεψε οικονομικα και τωρα που μας εχει υπο κατοχη με ενα ψευτικο χρεος μας διαμυραζει στα φιλαρακια της ωστε η ελλαδα να εξαφανιστει απο προσωπου.
Δηλαδη η χαρα των εβραιων που χιλιαδες χρονια προσπαθει αλλα παντα αποτυνχανει.
Ας ελπισουμε οτι παλι ο ελληνας εστω και την τελευταια στιγμη θα καταλαβει οτι ο εχθρος της δεν ειναι η τουρκια αλλα ειναι μεσα εδω με αλλαγμενα ονοματα μη ελληνων και ελενχεται απο την σφηγκοφωλια της θεσσαλονικης που πρωτοι χαρηκαν για τις πρεσπες.
Και τόπε η ρουφι@ν@ “για χάρη της ευημερίας (?) θα χάσει η Ελλάδα μέρος της εθνικής της κυριαρχίας”… κλπ καταλάβατε πού το πάω και πόσο πάλιωσε η κολώνια.
Υπάρχει το πρόγραμμα έτοιμο να τρέξει. Το κουμπί όμως δεν πατιέται ακόμα.
Αλήθεια ποιανών την ευημερία εννοεί? Αλλά η Ελλάδα θα χάσει.
Δηλαδή κάποιοι άλλοι θα ωφεληθούν, όχι εμείς οι Έλληνες, αλλά εμείς οι Έλληνες πρέπει να χάσουμε κι από πάνω.
Νομίζω δε θέλει και εξήγηση. Δράση θέλει.