Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Μετατρέπω την άχρηστη σιδερένια συρταροθήκη σε φούρνο και καπνιστήριο – Βήμα Βήμα
Πόσες φορές έχετε σκεφθεί να αγοράσετε έναν εξωτερικό παραδοσιακό φούρνο και το έχετε μετανιώσει γιατί είναι πανάκριβος, βαρύς, δύσκολος στην τοποθέτηση και ακόμα πιο δύσκολος στη λειτουργία;
Πόσες φορές σκεφθήκατε ότι είναι δύσκολο και εξαιρετικά κοστοβόρο να δημιουργήσετε καπνιστήριο κρεάτων;
Σήμερα θα σας παρουσιάσουμε έναν τρόπο μπορείτε να εκμεταλλευτείτε μια παλιά σιδερένια συρταριέρα / αρχειοθήκη μάλιστα δημιουργώντας έναν φούρνο – καπνιστήριο, σχεδόν τσάμπα, ουσιαστικά εκμεταλλευόμενοι μια απο τις εκατοντάδες σιδερένιες συρταριέρες που βρίσκονται παρατημένες στις εταιρείες με σκράμπ.
Καταρχήν σας προτείνουμε για συρταριέρα 4 θέσεων / συρταριών. Να προτιμέσετε τις παλιές συρταριέριες χωρίς τους τροχήλατους οδηγούς (αυτές που ανοίγουν δύσκολα και με θόρυβο). Είναι σημαντικό να σας πούμε ότι η λύση που θα σας δώσουμε αναλυτικά είναι για εξωτερικούς και μόνον χώρους.
Ξεκινώντας το πρώτο που θα πρέπει να κάνουμε είναι να αφαιρέσουμε ολοκληρωτικά το χρώμα από το εσωτερικό. Το εξωτερικό δεν μας ενδιαφέρει και δεν μας επηρεάζει. Αυτό γίνεται πολύ εύκολα με ένα ισχυρό διαβρωτικό.
Το δεύτερο είναι να πάμε σε ένα σιδερά και να ζητήσουμε να μας φτιάξει ένα κουτί από λαμαρίνα 8-10 χιλιοστά που να χωράει στο κάτω κάτω συρτάρι (box in a box) και να έχει κενό 3-5 πόντους από όλες τις πλευρές (δλδ κατά 3-5 κοντύτερο). Επίσης να ζητήσετε στην μια πλευρά ( την πίσω) να σας κάνει μια τρύπα Φ15 περίπου στο κέντρο. Αυτή θα είναι η “εξάτμιση” της κατασκευής μας και θα βγαίνει ο πολύς καπνός όταν ψήνουμε.
Όλο αυτό το κάνουμε γιατί θέλουμε το τελευταίο συρτάρι να γίνει ο θάλαμος καύσης, οπότε θα πρέπει να αντέχει στις ισχυρές θερμοκρασίες.
Αυτό το κουτί όπως και ολόκληρη η κατασκευή μας πρέπει να μην έχει χρώματα ώστε οι τοξίνες να μην περνάνε στα τρόφιμα. Αφού βγάλουμε το χρώματα με το διαβρωτικό ή θα το αφήσουμε έτσι όπως είναι ή αν θέλετε μπορείτε για λόγους αισθητικούς να το βάψετε με ειδικό πυράντοχο χρώμα για φούρνους (προσωπικά δεν σας το προτείνω).
Δείτε την επόμενη ή προηγούμενη σελίδα πατώντας τα νούμερα
Επιλεξτε να γινετε οι πρωτοι που θα εχετε προσβαση στην Πληροφορια του Stranger Voice
Ολοι οι Ελληνες πατριωτες επιλεγουν το Ελληνικο κοινωνικο δικτυο https://Hellasbook.gr ελα μαζι μας γιατι ειναι λογικο πια να μην ειμαστε στους ξενους!!
Θελεις να κανεις ενα δωρο στον εαυτο σου;
Δες την Κατηγορια με τα προιοντα μας
Be the first to comment